De eerste bijeenkomst van de klankbordgroep op 26 april
Zoals we in de vorige editie van de Voeks Nieuwsflits Pensioenen hebben gemeld, is er een Hoorrechtcommissie in het leven geroepen.
Het hoorrecht zal worden uitgeoefend bij de Sociale Partners, Shell Nederland en de Centrale Ondernemingsraad. Het zal plaatsvinden op een zodanig moment dat de mening van de VHC nog kan worden meegenomen in het uiteindelijke besluit en transitieplan die de sociale partners overeenkomen. Het transitieplan vermeldt welke wijzigingen er aan de pensioenregelingen bij de twee pensioenfondsen SSPF en SNPS worden aangebracht en wat daar de gevolgen voor gepensioneerden, zogenaamde slapers, werknemers en de werkgever voor zijn. Over het definitieve transitieplan geeft de VHC tenslotte een oordeel. Er is een externe onafhankelijk consultant aangetrokken die ons tijdens dit proces zal adviseren.
Wat heeft de Voeks Hoorrechtcommissie tot nu toe gedaan? We hebben de vergaderingen en debatten van de Commissie Sociale Zaken en Werkgelegenheid in de Tweede en Eerste Kamer gevolgd (in persona of via de website), kennismodules over de nieuwe wet gedaan van de SPO (Stichting Pensioenopleidingen) en het TOPS (Talent Ontwikkeling Shell Pensioenfondsen) programma van SPN. Overleg met de programmamanager van Shell Nederland (SN) en een kennismakingssessie met de SN personen in het project en de leden van de Centrale Ondernemingsraad (COR) heeft plaatsgevonden.
Op 30 maart is door Shell Nederland de ‘kick-off’ sessie gehouden, waarbij alle betrokken personen (circa 80) bij de nieuwe pensioenwet waren uitgenodigd, te weten: Shell Nederland, Centrale Ondernemingsraad, Voeks en van de zijde van de beide Pensioenfondsen SSPF en SNPS, het Bestuur, de Raad van Toezicht, het Verantwoordingsorgaan (VO) en SPN die het Bestuur ondersteunt, Voeks. Dit was een levendige sessie waarbij onder andere is gesproken over de rol die eenieder heeft, tijdslijnen en een paneldiscussie.
SPN heeft vijf kennissessies opgezet over invaren/hard sluiten, contractvormen, wetgeving, vermogensbeheer onder de nieuwe wet waar de VHC-leden de bestuursleden en de VO-leden namens de C deelnemers aan meedoen. Deze sessies worden gegeven door een externe consultant van WTW samen met SPN experts. Er zijn drie sessies geweest en dit geeft de diepte-kennis om straks een oordeel te kunnen vormen over het voorgestelde Transitieplan.
Het eerste informatieve overleg tussen SN, de COR en de VHC is geweest in april; daar is gesproken over de kwalitatieve aspecten van de wet, o.a. over invaren en hard sluiten. In de volgende twee sessies zal het gaan over de kwantitatieve aspecten, de getallen en euro’s dus. Hoe pakt de nieuwe wet uit op de verwachte hoogte van de pensioenuitkeringen vergeleken met het huidige pensioenstelsel? Dit moet worden doorgerekend op basis van economische scenario’s van De Nederlandsche Bank (DNB).
Voeks is lid van de Koepel Gepensioneerden, een belangenbehartiger voor de gepensioneerden in Nederland, die veel tijd heeft besteed aan het praten met Kamerleden en nu nog veel lobbyt in de Eerste Kamer voor verbeteringen in de wet. De VHC heeft meegedaan aan door de Koepel georganiseerde dagen over het uitoefenen van het hoorrecht door pensioenverenigingen (zoals Voeks). Dat heeft veel inzichten gegeven over welke vragen aan de sociale partners gesteld moeten worden voor het uitoefenen van het hoorrecht.
‘Last but not least’, is er een klankbordgroep opgericht met 23 leden, voorgedragen door de voorzitters van de Regio’s. De klankbordgroep wordt betrokken bij de voorbereiding van discussies met SN en de COR en hiermee kan de VHC de meningen en ideeën peilen over de implementatie van de Wet toekomst pensioenen. De eerste bijeenkomst is geweest op 26 april en had tot doel kennismaken met elkaar, uitleg over en achtergrond van de wet, en de mogelijke gevolgen van invaren en hard sluiten voor deelnemers in het fonds. Het was een interactieve sessie met veel vragen en discussies.
Om een nog breder idee te krijgen over hoe gepensioneerden en slapers tegen de wet aankijken, is het plan om op twee of drie plaatsen in het land een sessie te organiseren waarbij het de bedoeling is dat vertegenwoordigers van SN, COR, Bestuur, VO, SPN en VHC aanwezig zullen zijn. Er zal informatie gegeven worden en er zal ruimte voor discussie zijn. Het tijdstip waarop dit plaats zal vinden is afhankelijk van wanneer de uitkomsten van de doorrekeningen van de DNB scenario’s bekend zijn.
|